در خصوص ۲۹مهر روز کوهنورد «نوشته ذبیح اله حمیدی»

ارسال شده توسط در 21 اکتبر 2023 بدون دیدگاه | دسته بندی شده در مقالات و نوشته ها

در خصوص ۲۹مهر روز کوهنورد 

«نوشته ذبیح اله حمیدی»
 
چند سالی‌ست در کشور ما ۲۹ مهرماه را روز کوهنورد می‌نامند اما متاسفانه این روز مورد تایید سازمان‌های دولتی این ورزش چون وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون کوهنوردی قرار نگرفته است. 
 
منبع دقیق این نام گذاری مشخص نیست اما باید اذعان کرد جامعه آزاد کوهنوردی کشور این روز را به رسمیت می‌شناسد و با ارسال پیام های تبریک به همدیگر آن را جشن می‌گیرند. 
 
از سال ۲۰۰۲ سازمان ملل متحد (بخش فائو) روز ۱۱ دسامبر که برابر با روز ۲۰ آذر ماه هست را روز جهانی کوهستان و کوهنوردی نامیده است و از آن سال تا کنون این روز در بیشتر کشورها و همچنین در کشور عزیز ما ایران به عنوان روز کوهنورد جشن گرفته می‌شود و تقریبا مورد وثوق  همگان قرار گرفته است.
 
از طرفی دیگر حدود چهار سال پیش فدراسیون کوهنوردی درخواستی به وزارت ورزش و جوانان ارسال کرد تا روز ۲۹ اردیبهشت را روز ملی کوهنوردی در ایران نام گذاری کنند زیرا در این روز (سال۱۳۹۶) آقای عظیم قیچی ساز موفق شد با صعود قله لوتسه به جمع صعودکننده گان تمام قلل ۸۰۰۰متری جهان بپیوندد و نام خود و نام ایران را به عنوان نوزدهمین کشور در باشگاه هشت هزار متری های جهان به ثبت رساند که متاسفانه تا کنون اقدامی در این خصوص انجام نگرفته است اما بسیاری در جامعه کوهنوردی این روز را مهم دانسته آن را روز کوهنورد می‌دانند. 
 
در حال حاضر و به طور تلویحی ما کوهنوردان ایرانی در طول سال تقریبا سه روز کوهنورد داریم که معمولا آن را به هم تبریک می‌گوییم؛ 
✔️۲۹ اردیبهشت
✔️۲۹ مهرماه 
✔️۲۰ آذر  
 
این امر از نظر نگارنده نشان دهنده سه عامل زیر است؛ 
۱- علاقه وافر ما ایرانیان به کوهستان و ورزش کوهنوردی 
 
۲- نامتحد بودن و نا متمرکز بودن جامعه کوهنوردی کشور
 
۳- ضعف مدیریت کلان در بدنه ورزش کشور
 
                          «روز کوهنورد گرامی باد»
موسس و مدیر مسئول باشگاه کوهنوردی و سنگنوردی اسپیلت 
                                     ۲۹مهر۱۴۰۲
 
 

دیدگاه خود را بیان کنید