گزارش برنامه صعود قله زلیخا (چهل چشمه) ـ ۰۶-۱۳۹۳٫۰۳٫۰۹

ارسال شده توسط در 31 می 2014 ۱۰ دیدگاه | دسته بندی شده در آخرین اخبار, اخبار, گالری, گزارش برنامه های اجرا شده باشگاه

مقدمه:

این بار سفرمان به سوی خطه کردستان و صعود قله چهل‌چشمه «بلندترین قله این استان» رقم خورد.  

کردستان سرزمینی است نیمه‌کوهستانی و سرسبز که در این فصل زیبایی‌های آن دوچندان می‌شود.  

کردهای ساکن این سرزمین یکی از قوم‌های اصیل ایران را تشکیل داده‌اند و مردمی هستند سخت‌کوش و مهمان‌نواز با پیشینه‌ای غنی و فرهنگی اصیل که به طور پراکنده در سه کشور ایران، عراق و ترکیه سکنا گزیده‌اند و قرن‌هاست با اتحاد و همدلی خود توانسته‌اند از فرهنگ و آداب و رسوم و زبان و سرزمین خود دفاع کرده، آثار آن را به نسل‌های آینده خود منتقل نمایند.  

شمال رشته‌کوه زاگرس به کردستان می‌رسد و از سمت غرب این خطه به طرف آذربایجان غربی ادامه می‌یابد.  

کوه چهل‌چشمه که بلندترین این ارتفاعات است، در جنوب‌غربی شهرستان دیواندره و در فاصله (هوایی) ۵۰ کیلومتری آن قرار دارد.  

بهترین مسیر صعود این قله از روستای «بِست» می‌باشد. در ۲۰ کیلومتری جاده دیواندره به سقز، تابلویی با عنوان شریف‌آباد قرار گرفته است که بعد از عبور از چندین پارچه روستا و طی ۵۰ کیلومتر به روستای بست می‌رسد.  

بست روستایی است پرجنب‌وجوش و بانشاط که در جاده‌ای بن‌بست واقع است. شغل اصلی اهالی آنجا دامداری می‌باشد.  

برعکس بسیاری از روستاهای کشور، بیشتر مردم آنجا را جوانان و کودکان تشکیل داده‌اند که با مهمان‌های دائمی روستای خود یعنی کوهنوردان بسیار خوش‌رو و شادان برخورد می‌کنند.  

روز اول:
حدود ساعت ۲۰:۰۰ بعد از تقریباً ۶۰۰ کیلومتر رانندگی با سواری شخصی و عبور از شهرهای قزوین ـ زنجان ـ بیجار و دیواندره، به این روستا رسیدیم. در قسمت انتهایی این روستا قرارگاه کوهنوردی بسیار مناسبی از طرف وزارت ورزش و جوانان دیواندره ساخته شده است که محل مناسبی جهت اسکان تیم‌های کوهنوردی می‌باشد.  

تیم ۵ نفره ما شب اول برنامه را در همانجا به صبح رساند. (ارتفاع ۱۸۵۰ متر)  

روز دوم:
ساعت ۵:۰۰ صبح صعود را شروع کردیم. بعد از طی حدود ۲۰۰ متر از قرارگاه (البته در تاریکی) در داخل دره به پاکوبی رسیدیم که بر روی یالی کشیده بود. این یال در بین دو دره اصلی این کوه قرار گرفته است. پاکوب مورد نظر بسیار منظم و با شیبی مناسب ولی طولانی بر روی این یال تا زیر قلل چهل‌چشمه ادامه می‌یابد.  

در آنجا تابلوی نارنجی رنگ «چشمه چاوره‌ش» قرار دارد که نشان از صحیح بودن مسیر صعود است. این چشمه یکی از چهل چشمه‌ای است که در این مکان سرسبز و پرآب قرار گرفته است. با رسیدن به این نقطه احساس کردیم شاید دری را به سوی بهشت یافته‌ایم؟!!!  

حدود ۳ ساعت طول کشید تا به این نقطه سرسبز و پرآب برسیم. دیدن گل‌ها و گیاهان وحشی این منطقه که پوششی بی‌نظیر داشت و رایحه معطر آنجا، همه ما را به وجد آورد بود.  

همچنین هوای خنک و آفتابی آن روز کمک و همراه بسیار خوبی برای تیم ما بود تا بتوانیم حداکثر استفاده و بهره را از این صعود به دست آوردیم. در آنجا پس از کمی استراحت و نوشیدن از آن آب گوارا به راهمان ادامه دادیم.  

بعد از یک ساعت به گردنه‌ای بر روی خط‌الرأس رسیدیم. چهل‌چشمه کوهستانی خط‌الرأسی که قلل بسیار را در خود جای داده است.
۳ قله اصلی این خط‌الرأس که در نزدیکی هم و در جنوب‌غربی بست قرار گرفته‌اند، هدف صعود تیم ما بود.
 

بدین منظور اولین قله در ضلع غربی این خط‌الرأس را در ساعت ۹:۳۰ صبح به ارتفاع ۳۱۸۰ متر به نام شاه‌نشین صعود کردیم. بعد از صعود آن به گردنه بازگشته و برای صعود قله بعدی حرکت کردیم.  

باد شدیدی در حال وزیدن بود. از دور سه تیم ۵، ۱۵ و ۴۵ نفره دیگر را که در شب قبل در قرارگاه اسکان داشتند را مشاهده کردیم که در حال صعود قله اول بودند.  

در ساعت ۱۱:۳۰ به آخرین و بلندترین قله منطقه با عنوان زلیخا به ارتفاع ۳۱۹۰ متر صعود کردیم. پس از عکاسی و استراحت از ضلع شرقی این قله به طرف دره اصلی بازگشتیم.  

مسیر فرود بسیار زیبا و دیدنی بود. بعد از دور زدن چند یال سرسبز که پوشیده از گل‌های رنگارنگ و گیاهان کوهستانی بود، به زیر دیواره‌هایی رسیدیم که گویا محل سنگنوردی کوهنوردان کردستانی است. در آنجا پس از صرف ناهار به طرف جاده‌ای خاکی و متروکه (داخل دره) سرازیر شدیم. این جاده از اواسط دره اصلی تا روستای بست کشیده شده و در جوار رودخانه اصلی ادامه دارد(جاده‌ای غیر ضروری و نامناسب در طبیعت بکر آن منطقه).  

در ساعت ۱۶:۰۰ بعد از طی حدود ۲۸ کیلومتر کوهپیمایی در کوهستانی سرسبز و باصفا به روستای بست بازگشتیم….  

پس از استراحتی کوتاه، به قصد دیدار «غار کرفتو» به طرف شهر تکاب حرکت کردیم. بعد از حدود ۴۰ کیلومتر رانندگی به روستای کرفتو رسیدیم. با دیدار این غار دست‌کن و طبیعی که در نوع خود بی‌نظیر است، به سمت شمال شهر تکاب ادامه مسیر داده، بعد از طی ۷۰ کیلومتر شب دوم برنامه را در کنار مجموعه آثار باستانی تخت سلیمان به صبح رساندیم.  

روز سوم:
بعد از بازدید از مجموعه تاریخی تخت سلیمان که در کنار کوه بلقیس (بلندترین قله استان زنجان) به طرف تهران بازگشتیم.  

ناگفته نماند از مکانی موسوم به زندان سلیمان که چاهی به عمق بیش از یکصد متر و عرضی بیش از ۴۰ متر بود و یکی از جاذبه‌های مجموعه تخت سلیمان است نیز دیدن کردیم.
در دیواره‌های این چاه عظیم تابلوهای گروه‌های کوهنوردی به چشم می‌خورد که با فرود و صعود توانسته بودند به عمق این چاه عمیق، دهشتناک و طبیعی دست یابند…
 

همچنین گنبد عظیم سلطانیه در نزدیکی زنجان آخرین مکان تاریخی بود که موفق به بازدید آن شدیم.  

همان روز ساعت ۲۰:۰۰ به تهران وارد شدیم و سفرمان به پایان رسید….  

در پایان لازم می‌دانم که از کوهنورد بافرهنگ و گرامی «دیواندره‌ای» آقای سلام اسماعیل‌سرخ که با تلفن راهنمای ما بودند، کمال تشکر و قدردانی را ابراز نمایم.  

ضمناً همنوردان گرامی می‌توانند جهت استفاده از قرارگاه کوهنوردی بست با آقای حامد شکاری، مسئول قرارگاه و کوهنورد و راهنمای منطقه به شماره ۰۹۱۸۶۶۶۸۲۳۵ هماهنگی‌های لازم را به عمل آورند.

    گزارش سایت از: ذ. حمیدی
    ۱۳۹۳٫۳٫۱۰
 

همنوردان این برنامه:
ذبیح‌ا… حمیدی (سرپرست)، حمید جهانبخش (عکس و نقشه)، بابک فتحیان، مریم کمالی و آرش فتحیان (از همدان)

نقشه مسیر صعود و فرود

کروکی مسیر خط الرأس کامل چهل چشمه در محل قرارگاه

چهل چشمه در هاله ای از ابر

حرکت در پگاه صبحگاهی

قله ها دیده می شوند:

(سمت راست قله شاه نشین ـ سمت چپ قله زلیخا)

محل چشمه های اصلی «چهل چشمه»

قله شاه نشین ـ ۳۱۸۰ متر

قله میانی

آخرین قله، زلیخا ـ ۳۱۹۰ متر

مسیر فرود

قرارگاه کوهنوردی «بست» ـ ۱۸۵۰ متر

۱۰ دیدگاه to “گزارش برنامه صعود قله زلیخا (چهل چشمه) ـ ۰۶-۱۳۹۳٫۰۳٫۰۹”

 1. ناشناس می گوید:

  سلام گزارشتون جالب وعلمی بود.
  کردستان بهشت گمشده است.

 2. حمید جهان بخش می گوید:

  بسیار برنامه جالبی بود. دری به بهشت!

 3. مهران حیدرخانی می گوید:

  درود
  با تشکر از سایت بسیار خوبتان.آقای حمیدی با توجه به اینکه سایت شما یکی از پر بیننده ترین سایت های کوهنوردی می باشد.واز آنجا که می دانم شما نیز دغدغه کوهستانی پاکیزه را دارید. در صورت امکان مطلبی در خصوص “جنبش پاکسازی دایمی کوهستان” پست کنید.
  http://chekadiran.blogfa.com/post/73
  با سپاس از شما
  مهران حیدر خانی

 4. روبن سرکیسیان می گوید:

  سلام و درود بر دوستان همنورد
  سلام خدمت آقای حمیدی عزیز
  خواندن این گزارش مرا بسیار سر ذوق اورد. اجرای چنین برنامه های بلند و چند منطوره نشان از نوعی سبک زندگی است که البته ورزش فقط یکی از ابعاد ان است.
  معرفی این سبک زندگی به جوانان در نوع خود خدمتی به سلامتی روانی و فیزیکی انهاست.
  برایتان سلامتی وتوفیق روز افزون ارزومندم.

 5. saghi.mahmoudi می گوید:

  ذبیح اله حمیدی می گوید:
  روبن سرکیسیان عزیز :
  خرسندم از اینکه با هزاران کیلومتر فاصله همچنان پیگیر سایت باشگاه (خود) اسپیلت هستی و از راه دور قادری فعایت‌های هم‌باشگاهی‌هایت را رصد کنی.
  امیدوارم متقابلا بتوانی کوهستان‌های کشوری را که در آن ساکنی ، درنوردی و عکس‌ها و گزارش‌های برگزیده آن را برای ما هم ارسال کنی.
  (از راه دور بهترینها را برای تو و خانواده گرامیت خواهانم )
  موسس و مسئول باشگاه 

 6. سلام می گوید:

  سلام
  فکر کنم خطه رو این جوری مینویسن “خطه”

 7. فرید کازرونی می گوید:

  با درود و سلام خدمت همه همنوردان خوبم در باشگاه اسپیلت. از این که سعادت توفیق دیدار آقای حمیدی و دیگران دوستان را در این برنامه داشتم بسیار خوشحالم . از گزارش بسیار زیبا و فصیح جناب حمیدی نهایت استفاده را بردم . برای همگی آرزوی بهروزی و موفقیت را دارم.

 8. زهرا خلیلی می گوید:

  سلام همنوردان در قله ی چهل چشمه. خوشحالم که همزمان با شما . جزو گروه ۴۵ نفره مخابرات استان تهران بودم . فضای زیبا و سرسبز آنجا از حضور شما آکنده از عطر مهربانی ها بود .

 9. جواد می گوید:

  سلام گزارشتون بسیار زیبا و جالب بود،ببخشید یه سوال میخواستم بپرسم بالای کوههای زلیخا و شاه نشین تابلویی که ارتفاع محل و اسم قله رو نشون بده مثل خیلی از قلل دیگه ایران وجود داره؟؟؟ ممنون میشم اگه جوابم رو بدین
  …………
  با سلام و تشکر از تماستان
  متأسفانه در این مورد اطلاعی نداریم.

 10. حسینی می گوید:

  با سلام و احترام
  مسیر صعود و فرود با مسیر صعود و فرود بسیاری از کوهنوردانی که به چهل چشمه رفته اند متفاوت است. بسیاری از کوهنوردان مسیر صعودشان دقیقا از وسط کروکی شما گذر خواهد کرد. در این مسیر بسیاری از چشمه های زیبا وجود داره که ارتفاع برخی از آن ها به بیش از ۱۰ متر هم میرسه. از این گذشته در آخرین مرحله از صعود چشمه کانی چاو ره ش وجود داره که از مهمترین پدیده های هیدروژئومورفولوژی این منطقه به شمار میره. درضمن ارتفاع قله ها تو کروکی با عکساتون با هم نمی خونه… ممنون از گزارش مفیدتون.

دیدگاه خود را بیان کنید