گزارش صعود قله ناظر بزرگ ۹۷٫۵٫۵/هر هفته یک برنامه «شماره ۷۶۴»

ارسال شده توسط در ۶ مرداد ۱۳۹۷ یک دیدگاه | دسته بندی شده در آخرین اخبار, اخبار, گالری, گزارش برنامه های اجرا شده باشگاه

قلل ناظر محصور در بین دو منطقه مهم کوهستانی مازندران واقع شده است.

شمال آن به منطقه یوش و بلده و جنوب‌اش به منطقه نمارستاق (جاده هراز) می رسد.

قله ناظر بزرگ از جنوب غربی به شکل خط الرأسی به قلل کَهو و دوخواهران ختم می گردد که به آن خط الرأس شکرلقاس یا «هفت سران لار» می گویند و از شمال شرق پس از گذر از ناظر کوچک به منطقه کوهستانی پنجاب جاده هراز رسیده و به ارتفاعات پَست منتهی می گردد.

این قله را به واسطه دوری از قلل هم جوار و همینطور به دلیل دور از چشم بودن و داشتن چشم اندازهای عالی بر همه قلل ، به ویژه بر رُخ شمالی دماوند ، ناظر نامیده اند.

برنامه این هفته باشگاه اسپیلت صعود این قله بود که به شرح زیر اجرا شد ؛

در اولین دقایق بامداد روز جمعه ۹۷/۵/۵ از محل باشگاه با همراهی ۲۲ نفر از اعضای تیم ، تهران را به سمت جاده هراز ترک کردیم(وسیله نقلیه مینی بوس باشگاه)

در منطقه پنجاب (کیلومتر ۵۰ آمل) به سمت غرب تغییر مسیر داده ، جاده نسبتاًٌ طولانی روستای کوهستانی نمارستاق را پیش رو گرفته پس از عبور از روستا وارد جاده ۳ کیلومتری خاکی موسوم به (دریوک) شده در ساعت ۵ صبح به محل پارک اتومبیل ها رسیدیم و قسمت اول برنامه به پایان رسید.(ارتفاع ۲۲۶۰ متر)

بلافاصله پس از آماده شدن در حالی که هوا تاریک و روشن بود و بنظرم از دقایقی مهم و الهام بخش شبانه روز است ، کوهپیمایی را آغاز کردیم.

مسیر صعود پس از کوهپیمایی کوتاهی به دشت زیبای دریوک چمن می رسد و از آنجا وارد دره شمال غربی که به دره پنیری مشهور است وارد می شود.

این دره را بر روی پاکوبی که مشخص است پیمودیم و در جایی که شیب های آن آغاز می شود به استراحت و صرف صبحانه پرداختیم.

ساعت حدود ۷ صبح بود و هنوز گرمای طاقت فرسای این روزها آغاز نشده بود .

پس از استراحت مسیر را ادامه دادیم تا به محل جدا شدن از دره اصلی رسیدیم.

برای صعود قله ناظر کوچک باید همین مسیر را ادامه داد ولی جهت صعود قله ناظر بزرگ از همین نقطه باید از دره به سمت غرب جدا شد که چندین مسیر صعود دارد.

تیم ما مسیر پاکوب گوسفند سرائی را انتخاب کرده پس از گذر از آنجا وارد دره ای فرعی شدیم که ترجیح دادیم از داخل این دره فرعی که آب نسبتاً زیادی داشت و در بعضی قسمت ها ریزشی و دست به سنگ بود ، صعود را ادامه دهیم که در بعضی مواقع خیس شده و دقایقی گرمای هوا را به باد فراموشی سپردیم.

در بالای شیب های این دره که از آنجا به بعد رودخانه با شیب کمتری ادامه دارد ، محل جدا شدن و پیشروی به سوی ارتفاعات بالا است.

دو نفر از اعضا به دلیل عدم آمادگی لازم در این نقطه اطراق کردند و بیست نفر بقیه مسیر را به سوی قله که به شکل وارد شدن به دره فرعی دیگری‌ست ، ادامه دادیم.

از داخل این دره که دو آبشار کوچک سنگی دارد ، پس از نیم ساعت کوهپیمایی جدا شده به اول یال صعود رسیدیم.

یال صعود قله پس از ارتفاع گرفتن و گذر از صخره های مسیر به ارتفاع ۳۸۵۰ متری می رسد.جایی که پس از ساعت ها تلاش می توان رخ قله ناظر بزرگ را با همه ابهت و شکوهش به تماشا نشست .

در ساعت ۱۲:۳۰ کوله ها را در همان جا گذاشته به سمت قله حرکت کردیم و ساعت ۱۳:۳۰ با تمام نفرات بر روی آن گام گذاردیم(ارتفاع ۴۲۵۰ متر).

پس از عکاسی و تماشای مناظر اطراف به فرود طولانی مسیر پرداختیم.

ساعت ۱۵:۳۰ به محل اطراق دوستانمان رسیده ، پس از صرف غذا و استراحت به سوی دریوک چمن فرود را ادامه دادیم.(لازم به ذکر است مسیر فرود را کمی اصلاح کرده و تغییر دادیم)

در ساعت ۱۹ در رودخانه زیبای دریوک چمن تنی به آب زدیم تا خستگی و گرمای آن روز را از تن به دور کنیم.

ساعت ۲۰ سوار مینی بوس شده به سمت تهران حرکت کردیم که متأسفانه به دلیل مشکلی در جاده هراز و ترافیک شدید و غیر عادی در ساعت ۲ بامداد به محل دفتر باشگاه رسیدیم و برنامه پایان یافت.

 

پیمایش کل مسیر ۲۸ کیلومتر با gps اندازه گیری شد.

 

پی نویس:
در این برنامه از بیست نفری که صعود قله را به پایان رساندن و حدود ۲۶ ساعت تلاش مستمر داشتند سؤالی کردم که نظرشان در توصیف خستگی این برنامه را در یک کلمه (صفت) ابراز نمایند که جواب های جالبی بود که به پی نویس این گزارش اضافه می نمایم؛
خستگی شکوهمند ، غرور آفرین ، عاشقانه ، لذت بخش ، مفید ، به یادماندنی ، اجباری ، مازوخیسم ، جذاب ، دورهمی ، زجرآور ، گرم ، قدرشناسانه ، دیوانه وار ، اعتیادآور ، نئشه آور ، زندگی وار ، غیرمعمول ، استثنایی و در نهایت اسپیلتی

اعضای شرکت کننده در برنامه :
آقایان : ذبیح اله حمیدی«سرپرست» – رضا خلیل آبادی «سرپرست فنی» – ارسلان بیک محمدی – علیرضا کاظمی(نقشه و gps) – رحیم بیضاوی – رضا عبدالهی – محمدحسین اله یاری – علی اکبر فیض آبادی – علیرضا برزرگر – مجید رضاپور- مهدی یگانه – نیما اسماعیلی – بنیامین سعیدی – هادی حسنی – ایمان عبادی – فرامرز فریدی – مصطفی آهنی – سیدمحسن حسینی و عضو جدید ابوذر کبیری
خانم ها : اعظم یوسفی و عضو جدید مریم اسماعیلی
میهمان برنامه: خانم سپیده میرشانی

گزارش از:ذبیح اله حمیدی
          ۹۷٫۵٫۶

IMG-20180728-WA0004

نقشه و مسیر صعود و فرود قله ناظر بزرگ

IMG-20180728-WA0005

IMG-20180728-WA0009

IMG-20180728-WA0008

IMG-20180728-WA0003

IMG-20180728-WA0006

IMG-20180728-WA0007

IMG-20180728-WA0002

قله ناظر بزرگ به ارتفاع ۴۲۵۰ متر 

یک دیدگاه to “گزارش صعود قله ناظر بزرگ ۹۷٫۵٫۵/هر هفته یک برنامه «شماره ۷۶۴»”

  1. محسن شاکری می گوید:

    سلام و درود به دوستان وهمنوردان اسپیلتی …
    تشکر ویزه از آقای حمیدی بخاطر گزارش برنامه و نوشتن جزئیات صعود که بنده که در این صعود حضور نداشتم حال و هوای حضور در این برنامه راتصور کردم و با تمام وجود احساس شادی و سرور و غرور کردم که در این باشگاه فعالیت میکنم. تبریک به تمامی اعضائی که برای اولین بار این قله زیبا و سنگین را با مدیریت و برنامه ریزی آقای حمیدی در ۲۶ ساعت صعود کردند.
    درپناه خداوند شاد و سلامت باشید .

دیدگاه خود را بیان کنید