گزارش برنامه صعود قله سماموس ـ ۲۵ و ۱۳۹۴٫۰۲٫۲۶

ارسال شده توسط در 18 می 2015 ۸ دیدگاه | دسته بندی شده در آخرین اخبار, اخبار, گالری, گزارش برنامه های اجرا شده باشگاه

سماموس بلندترین قله استان گیلان است.

 

در گذشته قله شاه‌معلم به عنوان بلندترین قله استان شناخته می‌شد. ولی با توجه دقیق به تقسیمات کشوری، متوجه می‌شویم این قله سماموس است که باید بام استان گیلان قلمداد شود.

سماموس ۴ مسیر صعود دارد:
۱- شرقی ـ از روستای جواهرده (رامسر)
۲- شمالی ـ از روستای جواهردشت (کلای‌چای)
۳- غربی ـ از روستای لیما (رحیم‌آباد)
۴- جنوبی ـ از روستای جورده (اشکورات ـ گرمابدشت)

 

برنامه این هفته باشگاه اسپیلت صعود این قله زیبا و جنگلی از جواهرده و فرود به جورده بود که به شرح زیر اجرا شد:

 

در این فصل از سال زیبایی‌ها و افسونگری‌های طبیعت در این مسیر به غایت خود رسیده و نمی‌توان به این سادگی در مورد آن قلم فرسایی کرد.

 

از عطر گل بهارنارنج گرفته تا عطر گل‌ها و شکوفه‌های درختان که فضا را آکنده کرده بود. از صدای بلبلان و پرندگان گرفته تا صدای آرام نسیم و زوزه سرکش تندبادهای کوهستانی. از سبزی چمنزارها تا رنگ‌های متنوع گل‌های وحشی به ویژه رنگ‌های قرمز، بنفش و زرد که در تمام مسیر دیده می‌شد. از آسمان آبی و ابرهای سیاه و سفیدی که همواره از فراز این کوه آسمانی در حرکتند و از مزارع، جنگل‌ها، برف‌چال‌ها و یال‌های پوشیده از گون‌های نورسته و تازه گل‌داده و گیاهان و علف‌زارهای گوناگون و از چشم‌اندازهای مه‌گرفته تا قله‌های سربه فلک کشیده اطراف این کوه جادویی ……

 

«به راستی که کوه آسمانی معنای لایق و برازنده‌ای است برای نام این کوه که سماموس می‌نامندش»

 

ساعت ۸:۰۰ صبح روز جمعه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ از روستای جواهرده (رامسر) صعود را با تیمی ۱۷ نفره شروع کردیم.

 

بعد از یک ساعت و نیم، به چشمه آبی به نامه «چشمه سیگان» رسیدیم. سپس از آنجا از مسیر اصلی جدا شده، به طرف غرب (راست) در امتداد دره اصلی (جواهرده) ادامه مسیر دادیم تا به گردنه‌ای رسیدیم که قله اصلی از آنجا دیده می‌شد.

 

در این هنگام باد شدیدی وزیدن گرفته بود. به ناچار از روی جاده احداث شده در آن منطقه به طول حدوداً ۳ کیلومتر ادامه مسیر دادیم تا به یال اصلی زیر قله رسیدیم. (این جاده به ظاهر غیرضروری، متأسفانه به شکل بسیار نامطلوبی اکوسیستم و طبیعت این منطقه را تهدید کرده و رو به نابودی کشانده است.)

 

از آنجا یک ساعت بعد با تمام نفرات بر روی قله اصلی رسیدیم. ارتفاع قله ۳۷۲۰ متر اندازه‌گیری شد.

  

به دلیل سرما و باد شدید، بعد از عکاسی در ساعت ۱۶:۰۰ به سرعت به طرف منطقه لپاسر سرازیر شدیم. (بر روی قله ساختمان امامزاده‌ای به نام سماموس با قدمتی ۸۰۰ ساله وجود دارد که البته در این فصل پر از برف بود.)

 

مسیر فرود به طرف لپاسر با باد بسیار شدیدی همراه بود. (حدوداً بالای ۶۰ کیلومتر در ساعت) که تیم ما را دچار مشکل کرد. به هر حال در ساعت ۱۷:۰۰ به لپاسر رسیدیم. در آنجا خانه‌های سنگی و چشمه آب بسیار گوارایی وجود دارد. پس از استراحت، ادامه مسیر دادیم و با عبور از چمنزارها و یال‌های کوتاه و پشت‌سرهم، به بالای دره تاریخی اشکورات رسیدیم که از دور قله‌های اطراف آن دیده می‌شدند. قله باشکوه بوزابون بیشتر از هر قله‌ای در آن منطقه خودنمایی می‌کرد.

 

در ساعت ۲۱:۰۰ در تاریکی شب با رسیدن به روستای جورده (منزل آقای یوسفی) در منطقه اشکورات برنامه کوهپیمایی ما نیز پایان یافت.

 

در آنجا مانند برنامه‌های گذشته مورد استقبال و پذیرایی خانواده گرامی «باقر یوسفی»، عضو پایدار باشگاه اسپیلت که در این برنامه به عنوان راهنما حضور داشت، قرار گرفتیم و شب بسیار آرام و دلپذیری را به صبح رساندیم.

 

روز بعد ساعت ۱۰:۰۰ صبح سوار بر مینی‌بوس باشگاه که جهت بازگرداندن اعضای تیم تا روستای جورده (ارتفاع ۲۰۵۰متر) آمده بود، به طرف ارتفاعات پایین‌تر حرکت کردیم و در نیمه‌های شب با رسیدن به کلانشهر تهران، برنامه به پایان رسید.

 

با تشکر مجدد از مهمان‌نوازی صمیمانه خانواده محترم یوسفی در روستای جورده

 

پی‌نوشت:
اطلاعات کوهشناسی بیشتر سماموس و قلل اطراف را می‌توانید در دو گزارش مورخ ۱۴و۱۳۸۹٫۳٫۱۵ و ۲۳و۱۳۹۲٫۸٫۲۴ همین سایت ملاحظه فرمایید.

 

اعضای شرکت‌کننده در برنامه: (۱۷ نفر)
خانم‌ها: بهرامی ـ جباری ـ سلطانی ـ شاهرخی ـ کیانی ـ مهاجر
آقایان: باختری (عکاس) ـ بلوچی (پزشک تیم) ـ حمیدی (سرپرست) ـ حیدرخانی ـ غلامی ـ منصوری ـ منفردزاده ـ یوسفی (راهنما)
مهمانان: خانم ندا دهقان و آقایان مصطفی احمدی و پرویز امرائی

 

گزارش سایت از: ذ. حمیدی
۱۳۹۴٫۲٫۲۸

 

IMG_1121

روستای جواهرده

 

IMG_1134

IMG_1138

IMG_1140

IMG_1177

قله اصلی سمت چپ دیده می شود

 

IMG_1190

یال منتهی به قله

 

IMG_1197

 

IMG_1207

امامزاده و قله سماموس ـ ۳۷۲۰ متر

 

IMG_1209

IMG_1241

منطقه لپاسر

 

IMG_1283

 

IMG_1252

IMG_0248

IMG_1292

IMG_1298

IMG_1341

روستای جورده

 

 

۸ دیدگاه to “گزارش برنامه صعود قله سماموس ـ ۲۵ و ۱۳۹۴٫۰۲٫۲۶”

 1. علیرضا کاظمی می گوید:

  باسلام خدمت دوستان و همنوردان عزیزم. متاسفم که توی این برنامه همراهتون نبودم.خیلی برنامه خوبی بوده ظاهرا”. امیدوارم همیشه شاد وسلامت باشید.تشکر از آقای حمیدی برای انتخاب اینگونه برنامه ها.همگی خسته نباشید.سرافرازبرفراز باشید.

 2. مهران حیدرخانی می گوید:

  درود.برنامه ای بسیار عالی وبه یاد ماندنی بود.برنامه ریزی وسرپرستی خوب آقای حمیدی مثل همیشه مشهود بود.آقای یوسفی و خانواده محترمشان سنگ تمام گذاشتن ومهمانوازی ایرانی را ارایه دادند ووجودهمراهانی دوست داشتنی این برنامه را برای همیشه در خاطرمان حک نمود…همیشه شاد وبرفراز باشید.

 3. غلامرضا خلیل ابادی می گوید:

  باسلام به همنوردان.حتما از این برنامه خوب و مفرح لذت بردید.جا دارد همینجا تشکر کنیم از اقای یوسفی و خانواده محترمشان که چند دفعه است قبول زحمت میفرمایند .انشاالله همیشه تندرست باشند.

 4. پگاه شاهرخی می گوید:

  همه چلچله ها برگشتند
  و طراوت را فریاد زدند
  کوچه یکپارچه آواز شده است
  و درخت گیلاس
  هدیه جشن اقاقی ها را
  گل به دامن کرده ست
  باز کن پنجره ها را ای دوست

  حالیا معجزه باران را باور کن
  و سخاوت را در چشم چمنزار ببین
  و محبت را در روح نسیم
  که در این کوچه تنگ
  با همین دست تهی
  روز میلاد اقاقی ها را
  جشن میگیرد
  خاک جان یافته است
  تو چرا سنگ شدی
  تو چرا اینهمه دلتنگ شدی
  باز کن پنجره ها را
  و بهاران را
  باور کن

  *فریدون مشیری*

 5. حسين صادق زاده می گوید:

  سلام و خدا قوت به دوستان عزیز….تشکر ویژه از زحمات آقای یوسفی و خانواده گرامیشون که همیشه لذت صعود در این منطقه رو دوچندان میکنند،..پاییز سال ١٣٩٢تجربه صعود قله بوزابون رو در شرایطی کاملا زمستانی با باشگاه در این منطقه داشتیم و زحمات زیادی آقای یوسفی و خانواده عزیزشون برای تیم کشیدند…

 6. باقر یوسفی می گوید:

  با سلام خدمت همه همنوردان عزیزم
  اولین بارسیزده ساله بودم که پای بر چکاد سماموس نهادم آن موقع سماموس حال هوای دیگری داشت نه ازصدای گوش خراش موتورهای کراس خبری
  بود و نه از صدای دلخراش اتومبیل های شاسی بلند ، سماموس سرتاسر سکوت بود و سرسبزی و گل و چمن و ……
  متأسفانه احداث جاده ای واقعا ناکارآمد قامت عروس سپیدپوش گیلان یعنی سماموس را خم کرده و دل هر طبیعت دوستی را به درد میآورد ، به قول استاد
  حمیدی شاید درصعودهای آتی دیگر از این مسیر پای برچکاد سماموس نگذاریم .
  از همه دوستان و همنوردان عزیزم تشکر میکنم که با حضور در این برنامه فراموش نشدنی ما را یاری و خاطره ای شیرینی را رقم زدند .
  دوستدار همه شما باقر یوسفی

 7. پرویز امرایی می گوید:

  باسلام بر نامه خوب و بیادماندنی بود مراتب سپاسم به آقایان حمیدی،دکتر بلوچی ،یوسفی اعلام میدارم

 8. سعید آریا می گوید:

  سلام رفقا. من و دوستانم یه تیم پنج نفره هستیم از دانشگاه گیلان. امروز دهم آبان ۱۴۰۱ هست. قراره آخر هفته بعد یه صعود دوروزه داشته باشیم به سماموس. قله های زیادی رو رفتیم اما این اولین باره که میخوایم به سماموس بریم.امیدوارم شرایط جوی مساعد باشه و ما هم بتونیم یه شب رو مهمان سماموس سر سبز باشیم

دیدگاه خود را بیان کنید