هر هفته یک برنامه: این بار گزارش قله جنگلی درفک ـ ۳ و ۴/۹/۱۳۹۰

ارسال شده توسط در 26 نوامبر 2011 ۲ دیدگاه | دسته بندی شده در آخرین اخبار, اخبار

درفک را بام استان گیلان می نامند. هرچند خیلی ها معتقدند که سماموس که در مرز میان استان گیلان و مازندران قرار گرفته این عنوان را داراست.
این کوه گسترده و زیبا با آنکه انسان های زیادی را در اطراف خود گردآورده و به نوعی روزی رسان آنها است، بسیار هم مورد بی مهری بهره مندان از طبیعتش قرار گرفته و به شدت تخریب شده ولی با تمام این اوصاف همچنان در جاهایی بکر و وحشی باقی مانده است.
با آن که ۲۷۰۰ متر بیشتر ارتفاع ندارد، ولی صعودش در غیر فصل مناسب، بسیار سخت و طاقت فرسا است. این کوه دو مسیر اصلی صعود دارد. اولی از منطقه رستم آباد و از روستای شیرکوه که مسیری طولانی است و دومی از منطقه دیلمان و روستای شاه شهیدان که مسیری کوتاه تر و دسترس تر می باشد.
تیم ۱۲ نفره ما روز پنجشنبه ۳ آذر ماه با مینی بوس باشگاه به طرف روستای شاه شهیدان حرکت کرد. هوا ابری و توأم با بارش برف بود. ساعت ۴:۰۰ بعدازظهر به روستای آسیابر رسیدیم. برف زیادی جاده را پوشانده بود و سبب توقف مینی بوس شد و ما به اجبار وانتی کرایه کرده و به طرف شاه شهیدان حرکت کردیم و به لطف خادم امامزاده شب را در آنجا به صبح رساندیم.
در طول شب بارش برف همچنان ادامه داشت. ساعت ۵:۰۰ صبح بیدار شده و علی رغم نامناسب بودن هوا و بارش بیش از ۳۰ سانت برف در طول شب، به قصد تمرین و کمی کوهنوردی حرکت را در ساعت ۷:۰۰ صبح شروع کردیم. هوا طوفانی و باد به شکل کولاک و مه شدید وزیدن داشت. مسیری امن را تا جایی که دید داشتیم برفکوبی کردیم و با کمک GPS (جهت تمرین) نقطقه گذاری کرده و از ارتفاع حدود ۲۱۰۰ متری به پایین بازگشتیم.
در ساعت ۱۱:۰۰ صبح مطلع شدیم به دلیل بارش زیاد برف جاده بسته شده و ما می بایست ۸ کیلومتر فاصله تا آسیابر را پیاده بازگردیم. حدود ۵/۲ ساعت طول کشید تا این مسیر را در شرایط برفی توأم با مه و کولاک شدید طی کنیم.
با رسیدن به کنار مینی بوس، عملیات یخ زدایی و روشن کردن آن به همراه زنجیر بستن، رانندگی و در نهایت رسیدن به تهران تا پاسی از شب طول کشید و در ساعت یک بامداد برنامه درفک با صعود نشدن قله و به جای آن سفری پرهیجان و زمستانی و اندکی کوهنوردی در شرایط دشوار و کسب تجربه های گرانقدر و از همه مهمتر دیدن طبیعت زیبای زمستانی گیلان به ویژه منطقه پربار سیاه کل و دیلمان به پایان رسید.
 
اعضای شرکت کننده به ترتیب حروف الفبا:
خانم ها: پریسا حسینی، زینب داداشی، ساقی محمودی و نسرین سالار (عضو جدید)
آقایان: غلامرضا امین، عظیم باباوند، حامد تفضلی، ارژنگ تقوی (عضو جدید)، پیمان ثابت تبار، علیرضا حاصلی (عکاس)، ذبیح ا… حمیدی (سرپرست) و کریم شمشاد
 
 
                                                                                                      گزارش از: ذ. حمیدی
                                                                                                              5/9/1390

۲ دیدگاه to “هر هفته یک برنامه: این بار گزارش قله جنگلی درفک ـ ۳ و ۴/۹/۱۳۹۰”

 1. احمد مطهرى می گوید:

  خدا درفک و نگاه چقدر برف!! پس جاهاى دیگه چه خبره ،خدا این زمستونو بخیر کنه

 2. ساقی محمودی می گوید:

  دیدن جنگل برفی و مه آلود،گذراندن یک شب برفی در جایی خاص و گذر از مکانهایی بکر و زیبا در سکوت و آرامش . من بسیار لذت بردم و تجربه خیلی خوبی بود .بسیار سپاسگزارم .
  گمان دارم که می دانم که ملک کیست این جنگل
  کسی که منزلی دارد میان روستا
  من را نخواهد دید کاینجا ایستادم
  و جنگلهای او را با نگاه خویش می جویم
  که پر برف است.

دیدگاه خود را بیان کنید